PSYCHODIETETYKA – PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA SIĘ

To całkiem normalne, że nie zawsze jesteś w stanie jeść, tak jak zasady zdrowego odżywiania mówią, to normalne, że zdarza Ci się jeść niezdrowo, za szybko, w biegu. To normalne, że zdarza Ci się jeść, gdy nie jesteś głodna/y lub pomijać poczucie głodu. Ale kiedy zaczynasz czuć, że tych momentów, w których nie jesteś zadowolona/y ze swojego trybu życia i sposobu odżywiania jest za dużo i chciałabyś / chciałbyś jeść po prostu inaczej, mniej, zdrowiej, ale czujesz, że nie jesteś gotowa/y na wielkie zmiany, wymagające od Ciebie energii, to pierwszy krok Twojej motywacji. Jeżeli zdajesz sobie sprawę, że Twoje odżywianie nie jest takie jakie być powinno to Twój duży krok w stronę zmiany i jednocześnie pierwszy sukces, bo wiesz, co jest nie tak.

Badania pokazują, że ok. 85% osób odchudzających się powraca do starych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety lub przerywa stosowanie diety i doświadcza efektu jo-jo.  Schudnięcie, które wymaga zbyt dużo wysiłku, nie zawiera żadnych wyjątków i jest restrykcyjne, zagrożone jest powrotem do starych nawyków. Praca psychologiczna nad odżywianiem to przede wszystkim całościowe podejście, łączące w sobie wiedzę żywieniową, psychologiczną, socjologiczną. Celem takiego połączenia jest pomoc w trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Bo jedzenie nie jest tylko pożywieniem… pełni też wiele innych funkcji, m.in.: społeczną, emocjonalną, kulturową.

Jak wyglądają spotkania psychodietetyczne?

Najpierw poprzez rozmowę wspólnie ustalimy, to nad czym chcesz pracować. Spróbujemy wspólnie określić Twoją motywację i gotowość do celu, który sobie zakładasz. Opowiesz to, co już wiesz, jakie działania podejmowałaś/eś, co działało, a co nie. Wybierzemy te sposoby, które działały i im się bliżej przyjrzymy. Dalsze spotkania są uzależnione od Twoich potrzeb i oczekiwań, co do wspólnej pracy. Często jednak zajmujemy się budowaniem i wspieraniem motywacji i gotowości do zmian, budujemy właściwy plan działania, dostosowany do okoliczności i Twoich potrzeb, pracujemy nad asertywnością i zdrowym reagowaniem na pojawiające się trudności.

Pracujemy w oparciu o metody Dialogu Motywującego, Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, metodę Treningu Świadomego Apetytu (AAT). Siła i motywacja do zmian jest tak naprawdę w Tobie, my ją tylko wspólnie wydobywamy, wzmacniając Twoją wiedzę i determinację.

Pomoc psychodietetyczna skierowana jest szczególnie do osób, które:

  • mają za sobą wiele nieudanych prób odchudzania
  • chcą skutecznie schudnąć, bez efektu jo-jo i złego samopoczucia
  • potrzebują motywacji i wsparcia
  • mają rozpisany jadłospis, ale potrzebują wsparcia w dążeniu do celu i utrzymaniu go
  • chcą ograniczyć jedzenie słodyczy
  • chcą zmienić nawyki żywieniowe
  • głodzą się, przejadają, jedzą podczas silnych emocji, stresu
  • źle się czują ze swoim ciałem
  • myślenie o wyglądzie, figurze, jedzeniu zajmuje większość czasu,
  • chcą rozwijać swoją wiedzę psychologiczną i żywieniową

TERAPIA ZABURZEŃ ODŻYWIANIA

Pomoc nie tylko w odchudzaniu

Pomoc psychodietetyczna skierowana jest także do osób, które zmagają się z pochłaniającą wiele uwagi koncentracją na swoim ciele, przejadają się, niedojadają, celowo unikają jedzenia. A także do tych osób, które posiadają diagnozę zaburzeń odżywiania, m.in. bulimii, anoreksji, kompulsywnego objadania się.

Praca terapeutyczna opiera się na metodach nurtu poznawczo-behawioralnego, humanistycznego, elementach Dialogu Motywującego i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Spotkania przeznaczone są zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Zaburzenie odżywiania z bardzo niską masą ciała i lękiem przed przytyciem

Praca z nastolatką / nastolatkiem z zaburzeniami odżywiania

Jedzenie pod wpływem stresu

DIETETYKA